„Szklane domy” – kilka słów o panoramicznym widoku na co dzień

Technika okienna ewoluuje i nie ma się czemu dziwić, że niemal wszystkie ściany nowo powstałych biurowców czy galerii handlowych utrzymane się w tonacji mocno przeszklonej. Trend ten przeniósł się również do kategorii „must have” domów jednorodzinnych.

Duże okna, tarasowe lub panoramiczne, zyskały już grono swoich miłośników na całym świecie. Coraz częściej trend ten zauważyć możemy w nowym budownictwie, a tych, którzy chętnie czerpią z niebanalnych rozwiązań nieustannie przybywa.

okno3

Modne duże okna kryją granicę pomiędzy tym, co wewnątrz, a tym, co na zewnątrz. Wbrew powszechnie panującej opinii ? są one w stanie zapewnić zarówno komfort użytkowania przy równoczesnej dobrej izolacji termicznej.
Jedyną dostrzegalną ?wadą? dużych okien jest fakt, że na ich montaż powinniśmy zdecydować się w trakcie budowy domu. Nie każdy powstały już budynek podoła ciężarowi elementów składowych oraz wytrzymałości profili ram. Jak wiadomo, stolarka otworowa mocno nadwyręża nasz budżet, a chcąc wybrać topowe oszklenie trzeba przygotować się na niemały wydatek. Do najdroższych zalicza się właśnie okna tarasowe i panoramiczne, które w porównaniu ze standardowymi potrafią zaskoczyć ceną, niemniej przeszklone płaszczyzny odmieniają wizualnie każdy budynek o 180 stopni. Nie trzeba chyba dodawać, że tak zaaranżowana elewacja wpłynie na doświetlenie wnętrza budynku i stanie się elementem otwierającym na widoki.

okno6

Ci, którzy podczas budowy domu muszą liczyć się z każdym groszem analizując za i przeciw dużych przeszkleń dochodzą do wniosku, że bez takiej wystawności można żyć. Czy to na pewno dobre podejście? Okazuje się, że oprócz walorów estetycznych, jakie bez wątpienia dają wielkie okna, wpływają na ekonomiczną funkcjonalność domu oraz mają wpływ na jego wartość rynkową.
Koszt panoramicznych okien ustalany jest zazwyczaj indywidualnie ? każdy dom jest inny i wymaga odrębnych rozwiązań.

A Wy, co sądzicie na temat ?szklanych domów?? Uważacie je za nadmierną dawkę luksusu, czy za technologiczne udogodnienie dające w trakcie eksploatacji domu wymierne korzyści?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *