Rozjaśnić ciemne wnętrze – wyzwanie?

Jasne, przestronne, duże wnętrze ? o takim mieszkaniu marzy większość z nas. Niestety, często na mrzonkach musimy pozostać i koniecznie zmierzyć się z, może nie brutalną, ale z pewnością z ciemną rzeczywistością. Nierzadko dysponując dużym metrażem musimy stawić czoła zaaranżowaniu pokoju, który niefortunnie, albo ma okna skierowane na północ, albo otaczające go budynki odcinając pełny dostęp do światła słonecznego.

Niezależnie jednak od tego co powoduje, że pokój jest ciemny, musimy skoncentrować się na jego właściwym urządzeniu, aby stwarzał wrażenie dużego i jasnego.

ciemne_wnetrze4

Nadrzędna zasada, która stosowana jest w sytuacji ciemnych pomieszczeń, to zastosowanie jak największej ilości jasnych barw. Umiejętna gra światłem sprawi, że nawet najtrudniejsze w adaptacji wnętrze przeobrazi się w jasne, miłe i przytulne. Biel i jasne odcienie ciepłych barw cechują się wysokim poziomem odbijania światła, a tym samym stają się one optycznie większe.
Na pierwszym miejscu, w takim przypadku, zawsze staje wybór farby. W zależności od tego jaką rolę pełnić będzie ?ciemne wnętrze? możemy skusić się na jasny krem, zieleń, błękit, a nawet wrzos. Ściany powinny zostać gładkie ? każde ich udziwnienie spowoduje, że optycznie zbliżymy się do ściany. Odnosi się to także do tapet o wyrazistych wzorach.
Okno w takim pomieszczeniu powinno być jak najbardziej odsłonięte. Zasłony i firanki muszą być jasne, lekkie, zawieszone na lekkim karniszu (duże, drewniane będą przyciągać uwagę). Ciemne pomieszczenie powinno zostać wyposażone w lustro, które odbije światło wpadające z zewnątrz. Często stosowanym trikiem jest ustawienie naprzeciw okna szafy w lustrami. Warto nadmienić, że meble oraz podłoga również powinny zostać utrzymane w jasnej tonacji.

ciemne_wnetzre9

W ciemnym wnętrzu kluczową rolę odgrywa sztuczne oświetlenie. Najczęściej stosowanym jest oczywiście sufitowe. Od razu zaznaczamy, że tutaj bujne, kryształowe żyrandole nie zdadzą egzaminu. Nie przepuszczają one światła do góry, a to oznacza, że sufit pozostaje ciemny. Warto zapoznać się z wariantem plafonu. Kolejną możliwością jest oświetlenie punktowe, np. rząd lampek halogenowych.

O opcjach awangardowych czy specjalnym wykorzystaniu ciemności takiego wnętrza, jako miejsca relaksu dzisiaj nie wspominamy, ponieważ na celowniku mamy rozświetlenie ciemnego pokoju.

Katalog stron internetowych Dobrowolnie.pl

Zapisz

Zapisz

2 thoughts on “Rozjaśnić ciemne wnętrze – wyzwanie?

    1. Zwolenników białego wyposażenia ciągle przybywa – nie będziemy ukrywać, że osobiście moglibyśmy spędzać czas w takich wnętrzach non stop :-).
      PS Pozdrowienia dla Podróżników ;-).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *