Oświetlenie – urzekający nastrój domu

Oświetlenie to niezbędny i stały element wystroju każdego wnętrza. Wykorzystując odpowiednie jego typy oraz bazując na funkcjonalności ? nadajemy charakter i klimat naszemu domowi.
Światło wpływa na nasze samopoczucie ? w pomieszczeniach słabo oświetlonych odczuwamy przygnębienie, znużenie, w tych mocniej oświetlonych mamy większą motywację. Jest to szczególnie dosadnie uchwytne w takich porach, jak jesień czy zima ? a więc tej aktualnej za oknem.
 
Oświetlenie wnętrz decyduje o ich charakterze, kolorystyce, ogólnej szacie. Bazując na nowoczesnych technologiach budowlanych i wykorzystując zasoby kameralnych/hurtowych sklepów możemy w pełni kształtować architekturę każdego pomieszczenia w domu.
Właściwe oświetlenie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wygodny i funkcjonalny aspekt mieszkania. Dobrze wkomponowane we wnętrze lampy, żyrandole, kinkiety, lampki nocne mogą stać się elegancką dekoracją przestrzeni ? można je wyeksponować dzięki czemu staną się elementem architektonicznym zaaranżowanego wnętrza.
 
swiatlo3
 
Oświetlenie dobiera się stosownie do miejsca, w którym ma spełniać nadrzędną rolę ? najważniejsze w tym aspekcie są bez wątpienia potrzeby użytkownika i wielkość pomieszczenia.
Sztuczne oświetlenie to zamiennik naturalnego, dlatego nie możemy polegać na jednej lampie sufitowej, która nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom każdego z nas. Opierając się na specjalistycznych informacjach odnośnie dzisiejszego tematu ? w każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się trzy rodzaje światła:
 
1. Ogólne (podkładowe), które zapewnia jasne, przejrzyste widzenie.
2. Kierunkowe (miejscowe) dostosowane do konkretnych miejsc we wnętrzu, np. biurka, toaletki.
3. Dekoracyjne ? jego zadaniem jest oczywiście stworzenie odpowiedniego klimatu i podkreślenie atutów wnętrza.
 
Różne rodzaje oświetlenia tworzą imponująco i interesująco wyglądające zakątki, które przyciągają wzrok i upiększają wnętrze.
Ciepła lub zimna barwa w bardzo dużym stopniu decyduje o komforcie, a to niezwykle istotne biorąc pod uwagę, że niemal większość dnia spędzamy przy sztucznym świetle. Jak barwy światła wpływają na nasze samopoczucie?
Od barwy światła zależy ogólny wygląd domu, prezentacja dekoracji i oczywiście nasza uroda (o mocno niekorzystnym działaniu możemy przekonać się w trakcie zakupów w centrach handlowych). Barwa światła ma za zadanie motywować nas do pracy lub sprzyjać odpoczynkowi ? w związku z tym zakupując żarówki/świetlówki/LEDy, zwracajmy uwagę właśnie na barwę światła i wskaźnik jej oddawania. Określane są one temperaturą barwową podawaną w Kelwinach. Ciepłe światło to parametry poniżej 3300K, z kolei zimne to granica 5000K wzwyż.
 
swiatlo8
 
Jak wspominaliśmy już dzisiaj kilkukrotnie ? barwa rzutuje na nastrój i samopoczucie. Światło ciepłe ? relaksuje, uspokaja, rozluźnia; im cieplejsze, tym większa przytulność, ciepło i kameralność. Światło zimne ? pobudza do działania, motywują do zadań, wpływają na koncentrację.
 
Czy zauważyliście związek pomiędzy światłem i wyglądem mieszkania oraz światłem i własnym samopoczuciem?
 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *