Mieszkanie w stylu minimalistycznym ? trend czy wygoda?

Drogą prowadzącą do uzyskania w mieszkaniu efektu stylu minimalistycznego jest pozbycie się z widoku wszystkich zbędnych przedmiotów ? nie mogą one wprowadzać chaosu. Dla większości z nas mieszkanie minimalistyczne jest pozbawione życia, dla pozostałych ? kluczem do odnalezienia szczęścia.

Jak zaaranżować mieszkanie w tym stylu?

Postaw na jedno pomieszczenie ? skoncentruj się na uzyskaniu minimalizmu w jednym pomieszczeniu. Jeżeli uporasz się z jednym pomieszczeniem i znajdziesz miejsce dla wszystkich zagracających do tej pory rzeczy/urządzeń, z kolejnymi pomieszczeniami pójdzie ci o wiele łatwiej i szybciej. Jeżeli będziesz chciała za jednym zamachem uzyskać minimalizm ? możesz wpaść w pułapkę.

Styl minimalistyczny rozpoczyna się od mebli ? ich im mniej w danym pomieszczeniu, tym lepiej. Wybierz takie, które będą gładkie, odznaczały się prostą formą i jednym stonowanym kolorem.

Na półkach umieszczaj tylko niezbędne przedmioty ? jeżeli nie jesteś przekonana czy poradzisz sobie bez tego narzędzia ? schowaj je na jakiś czas do półki, wówczas przekonasz się czy faktycznie musi ono zajmować widoczne miejsce.

Na podłodze nie powinny znajdować się żadne szpecące rzeczy. Nic nie powinno być na niej gromadzone. Identyczna zasada ?czystości? powierzchni powinna obowiązywać w na wszystkich płaskich obszarach.

Minimaliści nie wieszają na ścianach różnego rodzaju ozdób. Stawiają oni na jeden/dwa obrazy, które zaakcentują przestrzeń.

Wszystkie przedmioty, narzędzia, gadżety, bibeloty przechowywane powinny być poza zasięgiem wzroku. Przy okazji porządkowania przestrzeni może okazać się, że większość przedmiotów, które trzymałaś w domu, nie były przez ciebie praktycznie w ogóle używane ? oddaj je znajomym lub potrzebującym.

W minimalistycznych wnętrzach mogą pojawić się proste dodatki takie jak wazon z kwiatami czy kwiat w doniczce. Pamiętaj jednak, że jeżeli całe wnętrze utrzymane jest w neutralnych kolorach warto takim dodatkiem zaakcentować wnętrze ? niech doniczka będzie w jaskrawym, żywym kolorze, niech przyciąga spojrzenie.

W stylu tym okna nie mają praktycznie w ogóle żadnych ozdób. Bardzo rzadko pojawiają się nich firany czy zasłony. Jeżeli odchodzimy od materiałów, możemy zastąpić je drewnianymi żaluzjami.

Ważnym aspektem jest także to, aby wybierając niezmienne dodatki, np. dywan ? kupować takie, które również cechować się będą prostą fakturą i jednolitą barwą.

Klasycznym kolorem stylu minimalistycznego jest biel, do zaaranżowania wnętrza w tym właśnie stylu można wykorzystać przedmioty w spokojnej tonacji, np. ziemistej ? brązy, zielenie, beże.

1

2

3

4

5

6

7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *