Jak usunąć plamy z farby?

Remont mieszkania przyprawia o zawrót głowy… Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się chociaż raz ubrudzić swoją ulubioną bluzkę, czy spodnie farbą. I niekoniecznie musiało to wynikać z faktu, że za malowanie ścian zabraliśmy się samodzielnie.

Niezależnie od tego, w jaki sposób nasze ubranie zostało potraktowane farbą, konieczne będzie usunięcie farby z tkaniny. Jak zabrać się do takiego działania?

Na początek zaopatrzyć musimy się w kilka narzędzi i domowych produktów. Z pewnością nie będą to kosztowne artykuły i co ważne – na pewno każdy z nas posiada je w domu.

plama

Listę najlepiej spisać i zachować:

– spirytus salicylowy, – szczoteczka do zębów, – środek piorący (proszek, płyn lub kapsułki), – zmywacz do paznokci, – lakier do włosów,

– płyn do mycia szyb, – preparat do usuwania tłuszczu, – ściereczka, – patyczki higieniczne, – woda.

plama2

Jeżeli nie posiadamy któregoś z powyższych produktów – nic się nie dzieje. Okazać się może, że nasza plama nie jest wcale tak głęboko wsiąknięta w tkaninę i do jej usunięcia wystarczający będzie sam alkohol.

Przed przystąpieniem do wywabiania plamy pamiętajmy, żeby wszystkie próby wykonywać w mało widocznych miejscach, a jeżeli plama widnieje w centralnym miejscu – wykonajmy test na niewielkiej powierzchni patyczkiem kosmetycznym.

1) Spróbujmy „zeskrobać” farbę, w celu tym przydatna będzie łyżeczka. Z racji tego, że posiada zaokrąglony kształt i jest dość gruba, z pewnością nie zaszkodzi naszemu materiałowi. Zapewne większość z nas zastanawia się dlaczego nie nuż? Otóż dlatego, że będzie on zbyt ostry do takiej pracy. I o ile może sprawdziłby się przy zdrapaniu farby z grubego materiału, o tyle cienkie tkaniny po potraktowaniu nożem nadawałyby się tylko do wyrzucenia.

2) Użyj patyczka lub wacika kosmetycznego (w zależności od wielkości plamy) nasączonych alkoholem – spirytusem salicylowym i przyłóż do plamy. Jeżeli farba nasiąknie już środkiem użyj szczoteczki lub ściereczki i potrzyj materiał. Użycie szczoteczki będzie odpowiedniejsze dla grubszego materiału, natomiast ściereczki do tkanin cieńszych.

3) Materiał przemywamy wodą.

plama3

4) Jeżeli plama nie daje za wygraną, przyszedł czas na lakier do włosów – spryskaj nim plamę, doprowadzi to do skruszenia farby. Następnie spryskaj tkaninę niewielką ilością płynem do szyb i preparatem do usuwania tłuszczu.

5) Wypierz ubranie w środku piorącym.

6) Następnie przetrzyj szczoteczką, aby dosadnie usunąć wszystkie użyte środki.

7) Po takim maratonie plama z pewnością zejdzie. Wypierz więc ubranie tak, jak zwykle.

Nie daj za wygraną! Plama z pewnością zniknie, a ubranie będzie wyglądało jak nowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *