living room in pop-art style, the image on wall are my rendering composition

Psychologia kolorów

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak kolory wpływają na ludzką psychikę, jakie powodują reakcje i zachowania?
Odpowiedni dobór kolorów pozwoli na skomponowanie wnętrza odpowiadającego naszemu charakterowi.

czerwien

Czerwień,
sprawiają, że myślimy pozytywnie. Barwa to uznawana jest za kolor życia, często kojarzona ze zwiększeniem motywacji. Nadaje wnętrzu przytulny i ciepły klimat. Ze względu na niezwykłą intensywność bardzo rzadko stosuje się ją w całym pomieszczeniu ? zazwyczaj wykorzystywana jest jako element dodatkowy do kolorów stonowanych ? beli, szarości. Czerwień silnie na nas oddziałuje, ludzie, którzy pozostają dłużej w pomieszczeniu zaaranżowanym na czerwono najpierw odczuwają silne pobudzenie, a następnie zmęczenie połączone z wyczerpaniem. Kiedy znajdujemy się w pomieszczeniu pomalowanym na czerwono zmieniają się także reakcje fizjologiczne organizmu ? częściej mrugamy powiekami i wzrasta ciśnienie krwi. Warto pamiętać, aby ograniczyć stosowanie czerwieni i jej odcieni w sypialni, ponieważ utrudnia ona zasypianie, zwłaszcza osobom z natury pobudliwym i nerwowym.

zolty

Żółć,
barwa odzwierciedlająca radość i optymizm. To kolor słońca, a więc w jego otoczeniu czujemy się fantastycznie. Kolor żółty pobudza zdolności organizacyjne i dodaje pewności siebie. Kolor ten będzie odpowiedni do miejsc, w których uczymy się i pracujemy. Warto ten kolor łączyć z odcieniami pomarańczowymi.

niebieski

Niebieski,
chłodna, uspakajająca, odstresowująca barwa. To kolor dedykowany osobom, które chcą rozwijać się duchowo, pomaga zwiększyć nam kreatywność i intuicyjność. Podobnie jak kolor czerwony niebieski również wpływa na naszą fizjologię, z tą jednak różnicą, że obniża ciśnienie krwi, ponadto ? uśmierza ból, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Warto barwę tę wykorzystać w sypialni ? pomaga szybko zasnąć, z kolei odradza się jego zastosowanie w kuchni, ponieważ niebieski działa hamująco na apetyt.

pomaranczowy

Pomarańcz,
barwa kojarzona z ciepłem, wygodą i pozytywnością. Jej zastosowanie pomaga uwolnić się od złych emocji, a także pobudza do działania. Ten kolor wpływa z kolei na wydzielanie soków trawiennych, a więc znacznie częściej w takim pomieszczeniu będziemy odczuwać potrzebę jedzenia. Ich wykorzystanie będzie więc trafne w kuchni i jadalni.

fioletowy

Fiolet,
kolor silnie działający na psychikę ? wyciszająco. Jest to barwa pomocna w sytuacji leczenia zaburzeń nerwowych. Wywołuje nadmierne uspokojenie, wpływa na rozwój intuicji i wyobraźni. Fiolet, podobnie jak czerwień jest na tyle intensywnym kolorem, że bardzo rzadko maluje się nim wszystkie ściany w pomieszczeniu. Stanowi zazwyczaj element przyciągający uwagę, ale nie dominujący.

zielony

Zieleń,
barwa mająca uspokajające właściwości. We wnętrzu, w którym dominuje kolor zielony stajemy się bardziej spokojni i zrelaksowani. Barwa ta powoduje w nas korzystne zmiany fizjologiczne ? zmniejsza napięcie mięśni, obniża ciśnienie krwi ? równoważy i reguluje krążenie. Pomaga zwalczać klaustrofobię.

brazowy

Brąz,
barwa ziemi dająca poczucie pewności i bezpieczeństwa. Niestety ? wzmaga skłonność do skrywania własnych emocji, zamykania się w sobie. Kolor ten sprawia, że w domu wzrasta poczucie stabilizacji.

Dobór odpowiednich kolorów jest ważną, a zarazem trudną sprawą. Warto dobierać je do funkcji pomieszczenia, własnej osobowości. Wykorzystując konkretne kolory mamy możliwość stworzenia określonego rodzaju pomieszczenie ? relaksacyjne, ułatwiające zasypianie, pobudzające uczucia.

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *