Garderoba – aranżacje, pomysły, inspiracje

Garderoba to marzenie każdej kobiety. Posiadanie odpowiednio dużego mieszkania, a z już z całą pewnością domu jednorodzinnego powoduje, że nie pozostajemy obojętne na zaaranżowanie miejsca skrywającego nasze skarby. Nie da się ukryć, że poza genialnym wizualnym aspektem, garderoba jest niezwykle funkcjonalna ? pozwala zgromadzić w jednym miejscu to, co dotychczas ?magazynowane? było w całym domu.
Gdzie najlepiej umiejscowić garderobę, jak ją zaprojektować i czego nie może w niej zabraknąć?

garderoba9

Posiadacze domu jednorodzinnego mają w tej kwestii większe pole do działania, ponieważ wygospodarowanie nawet niewielkich wymiarów pomieszczenia nie będzie problemem. Nieco trudniej, aczkolwiek bazując na kreatywności, urządzić można miejsce do przechowywania ubrań w mieszkaniu.
Odpowiednią lokalizacją do zaaranżowania garderoby będzie niedaleka odległość pomiędzy sypialnią, a łazienką lub tuż przy sypialni. Bardzo często na garderobę wyznaczamy część jakiegoś pomieszczenia, wspomnianej już przed momentem sypialni, korytarza, schowka. Nie bez znaczenia jest jednak wygoda wszystkich domowników, a nie tylko nasza. Wejście do garderoby powinno znajdować się w miejscu ogólnodostępnym, aby nikt nikomu nie przeszkadzał i nie torował drogi ? rankiem jest to szczególnie istotne.
Wielkość garderoby, jak już wspominaliśmy, uzależniona będzie przede wszystkim od tego, jaki metraż możemy na nią przeznaczyć oraz od tego, co zamierzamy w niej przechowywać. Jedni z nas garderobę traktują jako miejsce na odzież wierzchnią i buty, a dodatkowo przedmioty gospodarstwa domowego ? od deski do prasowania, po odkurzacz. Dla innych to przestrzeń, w której znajdą się wszystkie ubrania, aby móc w wygodny sposób wybierać te, które akurat mamy ochotę założyć, bez martwienia się o to, że będą pogniecione.

Szacuje się, że minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić ok. 4 metrów kwadratowych. Zaadaptowanie wyłącznie części jakoś pomieszczenia, np. sypialni, na garderobę sprawi, że metraż ten ulegnie drastycznemu zmniejszeniu. Funkcjonalność tego pomieszczenia polega na dobrym rozplanowaniu. Odległości pomiędzy szafami, półkami, lustrem powinny zostać wyważone w taki sposób, aby czuć się w tym pomieszczeniu swobodnie, a nie wchodzić do niego jak po ogień, ponieważ na wszystko brakuje miejsca. Jeżeli wiemy, że nie możemy przeznaczyć na garderobę dużej ilości miejsca, wybierzmy dużą szafę z przesuwnymi drzwiami, które dodatkowo będą posiadać lustro ? braku miejsca nie da się nadrobić ilością mebli, ale można wykazać się pomysłowością, nowatorstwem i błyskotliwością.
Nie zapominajmy również o wysokości mebli ? wiele naszych ubrań to długie sukienki, płaszcze, kurtki, dla których nieodpowiednia wysokość wieszaka oznaczać będzie włóczenie się po podłodze, a o takiej garderobie nikt nie marzy. Koszule, marynarki, żakiety, t-shirty zawieszone powinny być na wysokości 1.10 m, czyli tej części, która znajduje się niżej.

garderoba12

Osoby pedantyczne z całą pewnością wyrobiły swoje systemy przechowywania ubrań. Mniej doświadczonym podpowiadamy, że aby korzystanie z garderoby było funkcjonalne dobrze byłoby podzielić ją na strefy.
Strefa okryć wierzchnich, którą warto wyposażyć w drążki i wieszaki. Strefa mniejsza objętościowo ? półki, przeznaczona zostanie na ubrania składane. Miejsce na obuwie to kolejna strefa, która składać się będzie ze specjalnych uchwytów, zazwyczaj montowanych tuż przy podłożu. Jeżeli garderoba będzie również swego rodzaju ?schowkiem? na deskę do prasowania i żelazko nie zapominajmy o tym, aby wydzielić dla nich dyskretną przestrzeń, która nie zakłóci ogólnego, perfekcyjnego wyglądu.
Zasada, która sprawdzi się w każdej garderobie ? ubrania, z których korzystamy najczęściej trzymajmy w zasięgu ręki, z kolei rzeczy, które zakładamy raz czasem ? wystawne kreacje, grube swetry lub po prostu takie za którymi nieszczególnie przepadamy schowajmy na najwyższych półkach.
W przypadku aranżowania garderoby genialnie sprawdzą się meble wykonywane na wymiar. Gotowe projekty przeznaczone są do określonej powierzchni, a nie na tym polega sens garderoby, aby dostosowywać ją do kupionych mebli.

Przez zakupem/zamówieniem mebli, warto skorzystać z wizualizatora, do którego wprowadzamy zdjęcie pomieszczenia i wirtualnie dopasowujemy wszystkie niezbędne przedmioty. Gotowy projekt pozwoli nam na dopasowanie odpowiedniego sprzętu, który wybierzemy w sklepie stacjonarnym lub online.
Pamiętajmy również o tym, aby garderoba posiadała odpowiednią wentylację. Najlepszym rozwiązaniem będzie oddzielny kanał wentylacyjny, jeżeli nie ma takiej możliwości, niech drzwi do garderoby będą z kratką. Odpowiednia cyrkulacja powietrza to absolutna konieczność. Wilgoć, stęchlizna, czy pleśń z całą pewnością nie należą do wyposażenia garderoby marzeń.

Jak aranżowaliście swoją garderobę? Przeznaczyliście na nią oddzielne pomieszczenie, musieliście połączyć ją z sypialnią, czy wygospodarować niewielką wnękę w korytarzu? A może dopiero planujecie wyodrębnić przestrzeń na odzież i dodatki?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

2 thoughts on “Garderoba – aranżacje, pomysły, inspiracje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *