Funkcjonalność barw światła

O komforcie domowników decyduje mnóstwo kwestii. Dla wielu z nas oświetlenie nie jest tak ważną sprawą, aby poświęcać jej dużo czasu i etap odpowiedniego doboru oświetlenia zazwyczaj omijamy. Ciepła bądź zimna barwa światła ma wpływ na nasze samopoczucie oraz klimat, jaki tworzy się w całym domu. Jak dobrać światło do poszczególnych pomieszczeń ? mieszkania, domu, biura?

Rodzaj oświetlenia decyduje nie tylko o wyglądzie danego pomieszczenia, ale także o tym, jak się będziemy w nim czuć oraz jak będziemy w nim wyglądać.
Rzadko kiedy możemy przeczytać bądź usłyszeć, że barwa światła możne aktywizować do pracy lub skłaniać do wypoczynku. Dobierając lampy halogenowe, żarówki czy świetlówki, z zwłaszcza lampy LED, musimy zwrócić uwagę na parametry takie jak ? barwa światła i wskaźnik oddawania barw.

cieple_oswietlenie4

Jeszcze kilka lat temu podział na ciepłe i zimne oświetlenie było proste. Pierwsze z nich uzyskiwaliśmy stosując zwykłą żarówkę, drugie z kolei były typowe dla świetlówek, lamp metahalogenowych, lamp LED. Światło najbardziej zbliżone do naturalnego dawały lampy halogenowe.

Ciepła lub zimna barwa światła lamp, jak już wspominaliśmy, w znacznym stopniu decyduje o komforcie domowników. A to niezwykle ważne, ponieważ kilka godzin dziennie spędzamy przy sztucznym świetle, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest coraz krótszy.

Aby określić barwę światła musimy zapoznać się z temperaturą barwową, tzw. TC, która podawana jest w Kelwinach. Temperatura światła ciepłego to poniżej 3300 K, zimnego z kolei powyżej 5000 K. Skala ta podana jest każdym opakowaniu żarówki.

cieple_oswietlenie7

Ciepłe światło wprowadza nastrój relaksu, pozwala nam się odprężyć, zrelaksować, rozluźnić. Im cieplejsze światło, tym znaczniej wzrasta poczucie przytulności i spokoju. Ponadto ? światło to nadaje naszej skórze atrakcyjny wygląd.

zimne_oswietlenie7

Chłodne barwy pobudzają nas do działania, motywują do pracy, wzmagają koncentrację.
Zatem w związku z powyższym warto zapamiętać, że chłodne światło = praca, ciepłe = dom, relaks.

Wskaźnik oddawania barw przez źródła światła opisuje wskaźnik oddawania barw, zwany Ra. Jego najwyższa wartość to 100 ? przyjmuje się ją dla światła dziennego oraz większości żarowych źródeł światła. Kupując świetlówki, halogeny i lampy LED, czyli światło zimne, szukamy tych, których wskaźnik Ra jest jak najwyższy. Dzięki światłu o maksymalnym Ra widzimy rzeczy, ludzi i świat w naturalnych i nieprzekłamanych kolorach.
zimne_osietlenie

W pomieszczeniach, w których pracujemy, stosowane źródła światła powinny posiadać współczynnik oddawania koloru powyżej 80. Z kolei w miejscach takich, jak biuro, w których nierzadko przebywamy od rana do wieczora wskaźnik ten powinien wynosić powyżej 90.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *