Funkcjonalna, bezbłędnie urządzona łazienka

Jak urządzić łazienkę, aby była funkcjonalna? Jakich błędów należy się wystrzegać?

Lustro
Większość z nas lubi dysponować w łazience wieloma małymi lutrami ? żeby dobrze wykonać makijaż, żeby móc przyjrzeć się z bliska twarzy? Wykorzystanie takich luster jest błędem, ponieważ dzieli naszą sylwetkę na wiele różnych części przez co nie możemy realnie ocenić swojej figury. Równie niepraktyczne są poziome, wąskie lustra. Dlaczego? Ponieważ podobnie jak w przypadku powyżej, nie możemy dostrzec całych siebie. Jeżeli nasza łazienka jest zbyt mała na postawienie dużego lustra, warto pomyśleć o lustrzanej tafli na jednej ze ścian pomieszczenia.

Nieosłanianie elementów instalacji
Uwidoczniony syfon w łazience po pierwsze nie prezentuje się dobrze, a po drugie stwarza zagrożenie. Warto więc ukryć go w szafce pod armaturą. Jeżeli w Twoim domu znajdują się dzieci lub zwierzęta naprawdę lepiej zapobiegać sytuacjom ewentualnego zalania mieszkania.

Zachowanie zasad wymiarów
Zasady zasadami, a rzeczywistość weryfikuje swoje, zwłaszcza jeżeli cała nasza łazienka osiąga wymiar 2 x 2 m. Niemniej jednak takie informacje warto poznać: przestrzeń przed umywalką powinna mieć co najmniej 0.65 x 1.10 m. Wokół prysznica powinno to być do najmniej 0.7 x 0.9 m, a przy wannie 0.7 x 1 m. Dzięki tym wymiarom będziemy mogli swobodnie poruszać się po łazience, również rozebranie się i wytarcie po kąpieli będzie swobodne.

Światło nad lustrem
Nie wiadomo skąd wzięło się przekonanie, że lustro należy dodatkowo oświetlić od góry ? zdecydowanie utrudnia to funkcjonowanie, zwłaszcza kobietom. Światło górne powoduje powstawanie cieni, a te z kolei wpływają na efekt wykonanego makijaży. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie oświetlenia po obu stronach lustra.

Meble
Pokusa posiadania przepięknych mebli łazienkowych nie pozwala przejść obok nich obojętnie. Jednak znacznie utrudniają one swobodne poruszanie się w pomieszczeniu. Warto zastanowić się nad zagospodarowaniem miejsca na ścianie, a niekoniecznie na podłodze.

Prysznic
Wysoki brodzik ciężej utrzymać w czystości. Jeżeli decydujesz się na posiadanie prysznica, to zdecydowanie lepiej będzie zamontować wpuszczony w podłogę. Ułatwi to korzystanie z niego zwłaszcza osobom starszym. Z racji tego, że w łazience o wypadek nie trudno, lepiej będzie zrezygnować z wystającego ponad podłogę brodzika.

Wentylacja
Zła wentylacja lub jej całkowity brak w łazience sprzyja pojawianiu się wilgoci. Jak wiadomo jeżeli jej nadmiar nie zostanie usunięty, woda zacznie skraplać się na oknie, ścianach, suficie, tworząc tym samym korzystne warunki dla rozwoju grzybów i pleśni.
Wentylator łazienkowy powinien usuwać 50 metrów sześciennych powietrza w czasie godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *