Drewno w łazience – warto?

Wykorzystanie drewna w łazience wielu z nas wydaje się nie najlepszym rozwiązaniem. Duża wilgotność, zmienność temperatur, konieczność stosowania preparatów chemicznych ? czynniki te decydują o naszym sceptycznym podchodzeniu do drewna jako materiału wykończeniowego pokoju kąpielowego.
Miłośnicy drewna mogą zaaranżować je wykańczając podłogę lub ściany, decydując się na wybór mebli/blatów z tym właśnie materiałem w roli głównej lub wybierając dekoracje czy ramy, które wykonane są z drewna.
 
Lęki i obawy wynikające z obserwacji ?efektów?, jakie przynosi woda oddziałująca na nieprawidłowo zabezpieczone drewno są zrozumiałe. Warto jednak podkreślić, że zjawisko wypaczania ? wyginania się drewna pod wpływem wilgoci i nierzadko doprowadzające do destrukcji, a nawet gnicia, to skutek nieprawidłowej ochrony drewna przed zmienną temperatur panującą w domu.
 
drewno1
 
O tym, że nie należy bać się aranżowania łazienki z drewnem w roli głównej dzisiaj słów kilka.
Decydując się na zastosowanie drewna w tym specyficznym, ze względu na panujące warunki, pomieszczeniu musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim rodzaj drewna ? charakteryzować powinno się ono dużą ilością olejków naturalnych i żywic, które czynią materiał dość tłustym. Dzięki tej cesze posiada ono wysoką odporność na zniszczenie i niski parametr skurczu, ponadto ? twardość i niebanalną prezentację. Jeżeli chodzi o dość popularne ostatnimi czasy drewno do łazienki, tzw. egzotyczne, warto wybrać model ? teak, iroko, merbau, wenge, cedr, jatoba, doussie, lapacho, badi. Jeżeli chcielibyśmy wykorzystać drewno rodzime, choćby ze względu na o wiele niższą niż drewno egzotyczne cenę, warto sięgnąć po dąb, jesion, modrzew, jawor lub drewno wiązowe. Drewno, abstrahując już od rodzaju, powinno cechować się dużymi formami ? zminimalizuje to konieczność łączeń, a co za tym idzie ? jego potencjalnych uszkodzeń. Warto również sięgać po drewno klejone, które do minimum ogranicza kurczenie się.
 
Drewno ? miejscowe bądź egzotyczne, musimy zabezpieczyć. Wybrać możemy jedną z dwóch metod ? lakierowanie lub olejowane. Pierwsza z nich sprawdzi się przy drewnie tutejszym, z kolei druga ? egzotycznym. Do lakierowania wykorzystuje się preparat poliuretanowy, uretanowy bądź uretanowo-alkaidowy. Nie da się ukryć, że odkąd możemy posłużyć się olejowaniem pojawiają się informacje, że jest to znacznie efektywniejsza forma ochrony drewna. Preparat olejowy wnika w głąb struktury drewna chroniąc je gruntownie. Atutem olejowania jest również fakt, że po latach drewno nie żółknie i nie pęka, co niestety bardzo często staje się efektem lakierowania.
 
drewno2
 
Wybór zabezpieczenia drewna w łazience będzie rzutować na jego późniejszą pielęgnację. Lakierowane drewno wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką namoczoną specjalnym detergentem. Natomiast olejowanie to sukcesywna czynność, którą należy powtarzać w zależności od zaimpregnowanej powierzchni. Olejowanie drewna na podłodze należy powtarzać co dwa miesiące, na ścianie ? znacznie rzadziej, nawet co kilka miesięcy. Zanieczyszczone olejowane drewno można na bieżąco przemywać mydłem z olejem.
 
Drewno w łazience to niepowtarzalny klimat ciepła, przyjemności i elegancji. Czy Waszym zdaniem wrażenie domowego SPA jest warte wydatków związanych z zastosowaniem drewna i poświęcania czasu na jego pielęgnację?
 
 

 

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *