Dom z bali ? drewno w roli głównej

Budownictwo drewniane jeszcze kilkanaście lat temu przynależało do atutów góralskich chat ? z racji tego, że w mieście na próżno było szukać klimatycznych, drewnianych budowli ? każdy pędził w góry żeby odpocząć i nacieszyć oko przepięknymi wnętrzami.
Od pewnego czasu wiele nowoczesnych budynków powstaje w oparciu o lite drewno ? materiał, który do tanich nie należy, daje przepiękny efekt końcowy w postaci domu: nowoczesnego, szczelnego, trwałego, odpornego na ogień.
Postanowiliśmy wziąć pod lupę współczesne budownictwo drewniane ? zapraszamy do inspirującej lektury.

36pdd05_11(Roschinskiy dom)LBkv

Jak wspomnieliśmy na początku dom z bali jest znacznie droży od szkieletowego. Głównym powodem wysokich kosztów jest duża ilość wykorzystanego litego drewna i to sporych rozmiarów. Wykonanie całego budynku to nie lada wyzwanie ? roboty należą do niezwykle pracochłonnych, wymagają rzetelności i precyzji dlatego też nie ma się co dziwić, że i wykonawcy szacują swoją pracę dość solidnie.
Domy z bali budowane są przez wyspecjalizowane firmy i ekipy cieśli ? w branży znajdziemy także firmy, które przy zastosowaniu techniki regionalnej potrafią zbudować dom bez użycia gwoździ.

Które rodzaje bali nadadzą się do budowy domu?

Do budowy używa się przede wszystkim bali z surowego drewna, które obsycha już po wzniesieniu całego budynku. Taki dom wykańczać można dopiero wtedy, kiedy osiądzie ? a stopień osiadania może sięgać nawet 6% wysokości ściany. Rozwiązaniem dla niecierpliwych są bale suszone o wilgotności poniżej 20%, ale trzeba mieć na uwadze to, że budynek będzie ?pracować?, a wówczas nie trudno o pęknięcia w konstrukcji.

dom_z_bala4

Jeżeli chodzi natomiast o rodzaj drewna, to prym wiedzie sosna. Często jednak wykorzystuje się również świerka, jodłę, a już najrzadziej modrzew. Bale przybierają różne formy ? od owalnych, przez okrągłe, prostokątne, aż po kwadratowe. Średnica najmniejszych to 8 centymetrów, największych z kolei ? aż 30.

Jak łatwo sobie wyobrazić w konstrukcji takiego domu z pewnością nie trudno o przewiewy. Każdy budynek musi więc powstać według obowiązujących wymogów izolacyjności cieplnej ? współczynnik przenikania ciepła. Jak więc zachować oryginalny wygląd elewacji a przy okazji zachować przepisową termoizolacyjność ściany?
Od wewnętrznej strony bali nabija się folię wiatroizolacyjną, a z kolei na niej mocowany jest ruszt z drewna. Między jego elementy również wkładany jest materiał izolacyjny o warstwie około 10-15 centymetrów i jest to najczęściej wełna mineralna bądź drzewna. Całość przysłaniana jest folią paroizolacyjną.
Zdecydowanie odradza się stosowanie styropianu. Dlaczego? Ponieważ jego paroprzepuszczalność jest naprawdę niewielka i na styku styropian-drewno czy styropian-folia może pojawiać się para wodna. Ponadto ? styropian to materiał sztywny, źle znoszący ruchy drewna.

dom_z_bala7

Domy drewniane należą do energooszczędnych ? są zgodne z naturą i proekologiczne. Ich budowa trwa zazwyczaj kilka miesięcy, już w przeciągu 12 tygodni nasz dom może być gotowy do zamieszkania. To ogromna zaleta, zwłaszcza dla tych, którym na czasie zależy. Jednak powtórzyć warto, że dom musi zostać wykonany niezwykle precyzyjnie.

Zmianie uległo przeznaczenie budowli drewnianych ? to już nie tylko domki letniskowe, kojarzone z typowo górską stylistyką ? obecnie to przede wszystkim domy przeznaczone do całorocznego zamieszkania, to również rezydencje zaaranżowane w nowoczesnym stylu ? z połączenia drewna ze szkłem, stalą czy kamieniem powstają niewiarygodnie doskonałe budowle.

Każdy drewniany dom musi spełniać szereg rygorystycznych warunków ochrony przeciwpożarowej. W domu drewnianym ogrzewanym paliwem stałym bądź gazowym konieczne jest wybudowanie murowanego komina i murowanej kotłowni. Z kolei podczas ogrzewania kominkiem konieczne będzie zamontowanie obudowanego wkładu kominkowego.

dom_z_bala5

Jak wspomnieliśmy na początku budowa bomu z bala jest droższa o standardowej murowanej konstrukcji. Koszt ten szacuje się nawet na około 10% więcej. Nie warto jednak od razu rezygnować ? innowacyjne oraz energooszczędne rozwiązania są sporo tańsze w trakcie eksploatacji.

Na pytanie czy warto zdecydować się na całoroczny dom drewniany każdy z nas musi odpowiedź sobie sam. Budynki powstałe w tej technologii cechują się prostą bryłą ? wszelkiego rodzaju udziwnienia mogą być problematycznymi do rozwiązania.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *