W dobie rozwijającej się pracy freelancerów czy ?wolnych strzelców? coraz częściej wybieraną formą wykonywania codziennych zawodowych obowiązków jest właśnie praca z domu. Układ ten cenią sobie pracownicy wielkich korporacji ? zamiast marnować czas na stanie w korku, od wczesnych godzin porannych można realizować swój harmonogram pracy na dany dzień w domowym zaciszu.
I o właśnie tym zaciszu będzie dzisiaj słów kilka. Bez odpowiedniej organizacji praca w domu zamiast efektywnych wyników przyniesie masę udręk.
Jak uniknąć chaosu i urządzić komfortowe biuro w domu?
Domowe biuro służy zazwyczaj jednej, maksymalnie dwóm osobom. Nie możemy zapominać również o tym, że nasze pomieszczenie będzie miejscem przyjmowania gości czy klientów biznesowych. Równie istotną kwestią jest odosobnione miejsce, w których nic ani nikt nie będzie nas rozpraszać. W domach jednorodzinnych o wygospodarowanie przestrzeni na poddaszu czy parterze nie musimy się martwić, zdecydowanie gorzej mają mieszkańcy bloku, ale bez obaw ? nie ma rzeczy niemożliwych.
Zatem ? jeżeli mamy możliwość zagospodarujemy oddzielny pokój, najlepiej z dala od kuchni i salonu (w miejscach tych najczęściej przebywają domownicy więc nasza praca będzie utrudniona). Przy mniejszej przestrzeni lub sporadycznej potrzebie korzystania z biura, możemy wydzielić w tym celu miejsce w sypialni lub salonie. Mieszkańcy bloku nierzadko decydują się na zabudowę loggi ? wykonie tego rodzaju pomieszczenia da świetny efekt i zdecydowanie wart jest zachodu.
Po dokonaniu wyboru miejsca, przejść należy do użyteczności. Nasze miejsce pracy powinno zawierać wyłącznie asortyment biurowy, aby nic nie rozpraszało nas w trakcie działania. Po skończonej pracy najlepiej byłoby zamknąć za sobą drzwi. Niewielki metraż z pewnością taką czynność uniemożliwi, ale biuro domowe odseparować możemy panelami przesuwnymi, ruchomą ścianą, czy regałem. Wszystko to kwestia naszej wyobraźni i niewątpliwie układu mieszkania.
Biuro w salonie
Kiedy biuro zajmuje część pokoju dziennego, powinno być nieco stonowane i zdecydowanie nie powinno rzucać się w oczy. Biurko i szafki będą prawie niezauważalne jeżeli wybierzemy te, które pochodzić będą z kolekcji pozostałych mebli w salonie.
Biuro w sypialni
Sypialnia to jedyne miejsce w którym możemy się zrelaksować, zatem w tym miejscu stanowczo odradza się wstawiania typowo biurowego wyposażenia. Zamiast standardowego biurka wybierzemy to, które imitować będzie toaletkę, a fotel może być zastąpiony miękkim, eleganckim krzesłem.
Biuro w kuchni
Choć wydaje się to być jednym z najdziwniejszych połączeń, to warto rozważyć tę opcję. Zwłaszcza jeżeli kuchnia jest w miarę duża i nie będzie problemem ulokowanie w niej dodatkowego miejsca biurowego. Miejsce do pracy najlepiej będzie urządzić blisko okna, w rogu pomieszczenia. Od pozostałej przestrzeni kuchennej możemy oddzielić je ścianką działową bądź ukryć za drzwiczkami. Wersja zamknięta biura stwarza wrażenie wysokiego cargo.
Kiedy musimy popracować otwieramy drzwiczki, wysuwamy blat biurka, zasiadamy przed komputerem i pracujemy.