ABC urządzania cz.1

Nowe powierzchnie dają wielkie możliwości dekoratorskie. Potrafią często bardzo rozbudzić fantazję oraz uaktywnić się ukrytym talentom i zdolnością. W wirze euforii oraz rozmachu i chęci posiadania wymarzonego domu z pięknym wnętrzem trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach którymi się należy kierować.

1. Funkcjonalność

503182_51657885

To najważniejsza i fundamentalna zasada przy zagospodarowywaniu nowych przestrzeni. Podstawowe wyzwanie projektantów i użytkowników. Zrealizowanie idealnego pięknego projektu z połączeniem funkcjonalności. Nim zabierzemy się za kupowanie miliona bibelotów stańmy w drzwiach domu czy mieszkania i zastanówmy się jakie będzie przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Rozważmy wszelkie za i przeciw, oceńmy przestrzeń jaką mamy do dyspozycji. Pierwszą i dość trudną decyzją jest odpowiedni dobór funkcji pomieszczeń. O ile o miejscu w którym będzie się znajdowała kuchnia czy łazienka nie możemy decydować, to niemniej możemy wpłynąć na to czy wchodząc do naszego domu/mieszkania gość będzie widział bezpośrednio sypialnie, pokój dzienny czy łóżeczko dla dzieci. Decyzje te wydają się błahe i banalne jednakże musimy mieć je na uwadze.
Kiedy już te ważne decyzje zostaną przez nas podjęte, musimy zdecydować o wykończeniach podłóg czy kolorze ścian i tutaj też czyhają pułapki, o ile drewno na podłodze czy panele dają nam odczucie ciepła i przytulności to z całą pewnością nie sprawdzą się w mokre deszczowe dni w okolicach drzwi wejściowych czy też w kuchni gdzie dość często się nam coś wylewa. Podobnie ma się sprawa z kolorystyką ścian.
Warto wspomnieć że w ten sam sposób powinniśmy podejść do każdego pomieszczenia w domu zatrzymując się na chwilę i zastanawiając się czy wybrane przez nas podłogi ściany czy ilości mebli jest dopasowana do przestrzeni oraz ilości światła. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję nie tylko pięknego ale przede wszystkim przyjaznego i przystosowanego do naszego funkcjonowania mieszkania.
Pamiętajmy więc, że rozpoczęcie urządzania przestrzeni zawsze polega na ocenie potencjalnych możliwości jakie daje nam nowa powierzchnia i zaplanowanie jej zagospodarowania ? funkcjonalnego zagospodarowania.

2. Kolorystyka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jest to kolejny element dekoratorsko wykończeniowy który będzie miał bardzo duży wpływ na to jak będziemy się czuli w nowym wnętrzu, oraz jak to wnętrze będzie wyglądało w całości. Tutaj również najpierw należy ocenić wielkość pomieszczeń jakimi dysponujemy. Wiadomo bowiem że kolorystyka ciemna optycznie zmniejsza powierzchnie –  tak więc ciemne i intensywne kolory nadają się do dużych przestrzeni dzięki czemu pomieszczenie będzie bardziej przytulne oraz dostępne. Analogicznie kolorystyka jasna powiększająca optycznie pomieszczenia i jest idealnym rozwiązaniem w mieszkaniach o mniejszych metrażach, czy też nie wielkich oknach i deficycie światła spowodowanym północną ścianą okienną.
Zasada rozsądku przy kolorach ma również duże zastosowanie w przypadku prac bardziej zaawansowanych takich jak zakup mebli. Tutaj warto pamiętać, że kolory dają nam możliwości zarówno ożywienia wnętrza , dzięki nim możemy również ukryć kilka rzeczy, które nie koniecznie powinny być widoczne dla naszych gości tj. kontakty, rurki, dlatego też zawsze takie elementy powinny być w kolorze ściany. Podobnie jeśli nie chcemy aby w salonie głównym punktem był tv i aby to on był zauważony najpierw postarajmy się np. nie wieszać czarnego tv na białej ścianie, obecnie istnieje możliwość zakupienia sprzęty rtv we wszystkich możliwych kolorach.
Pamiętajmy również o tym, że w miejscach które służą do relaksacji czy nauki barwy powinny być stonowane, a całość wnętrza względnie spójna kolorystycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *